Eozinofilní ezofagitida
Eozinofilní ezofagitida patří do skupiny neinfekčních zánětů jícnu. Jedná se o chronický zánětlivý proces stěny jícnu s infiltrací sliznice eozinofilními leukocyty. Nemoc se typicky objevuje u jedinců mladšího věku (okolo 30 let), poměr muži : ženy je 3:1.
Příčiny a mechanizmus vzniku
Příčina vzniku choroby není zcela jasná, dochází k imunopatologické reakc si IgE i non-IgE mechanizmem, kdy tvorba chemokinů (eotaxiny) způsobí zvýšenou migraci eozinofilů do stěny jícnu s vyvoláním zánětlivého procesu. Stav je nepochybně spoluzapříčiněn genetickými předpoklady, uvažuje se úzká souvislost s alergickými onemocněními (alergické astma bronchiale, potravinové alergie, kožní alergické reakce apod.).
Klinické projevy
Nemoc se typicky projevuje poruchou polykání (dysfágie). Vzniká pocit neprůchodnosti soust, zvyšuje se riziko uvíznutí cizích těles v jícnu. Tekutiny bývají přijímány bez výrazných obtíží. Kromě toho mohou být přítomny příznaky refluxní nemoci.
Diagnostika
Kromě anamnézy (alergická anamnéza, charakter obtíží, jejich trvání, vyloučení dalších varovných příznaků jako úbytek na váze, krvácení, bolesti při polykání) a krevních náběrů (častější nález eozinofilie periferní krve) je základem vyšetření kontrastní pasáž jícnem a ezofagogastroskopie. Pasáž s kontrastem vyloučí jasnou překážku, při endoskopickém vyšetření je patrné charakteristické prstenčité vroubkování stěny jícnu, lineární rýhy a v pokročilých případech i proximální stenózy. K definitivní diagnóze je ovšem nutno odebrat biopsie k histologickému vyšetření, které prokáže zánětlivé změny se zvýšeným počtem eozinofilů. Provedená vyšetření slouží zároveň k vyloučení jiných a závažnějších příčin klinických obtíží (zejm. tumory jícnu).
Terapie
Základem terapie jsou blokátory protonové pumpy, které způsobují klinickou úlevu až u 75% nemocných. U rezistentních forem nemoci se doporučuje zkusit kortikoterapii lokálně či celkově s postupným snižováním dávek. Při přítomnosti pozánětlivých stenóz se provádí endoskopická balónová dilatace. Při přítomnosti potravinové alergie nebo potravní intolerance jsou vhodná dietní doporučení s vyloučením potravin způsobujících obtíže, mělo by být provedeno i komplexní alergologické vyšetření.